Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

АИКБ предупреждава: „Белене” може да надуе сметките за ток

площадка для АЭС "Белене"снимка: capital.bgплощадка для АЭС "Белене"

Потенциалните инвеститори в проекта АЕЦ "Белене" без съмнение се стремят в договора им да влезе т.нар "доплащане на разлики", което ще натовари изключително тежко българските фирми и домакинства – въпреки афишираната от правителството независимост на новата централа от държавни гаранции и договори за дългосрочно изкупуване на електрическата енергия. Това се посочва в позиция на Асоциацията на индустриалния капитал в България по повод информацията за потвърден пред правителството инвестиционен интерес към проекта "Белене".

Изграждането на АЕЦ "Белене", както и на VІІ-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", не е достатъчно да бъде без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на произведената електрическа енергия от държавната НЕК, посочва работодателската организация.

АИКБ апелира изпълнителната и законодателната власт в никакъв случай да не допускат инвеститорът, който и да е той, да получи правото на т. нар. "доплащане на разлики". Това би му дало възможност да продава на борсата цялото си количество произведена електроенергия, а чрез "задължения към обществото" целокупната българска индустрия и домакинствата ще доплащат разликата от борсовата цена, която е значително под $46 за мегаватчас до $92 за мегаватчас проектна цена.", казва АИКБ.

"Ние вече преживяхме един път примера със "задължението към обществото", генерирано от непазарната и недообмислена политика по отношение на производителите на електроенергия от възобновяеми енергийни източници и на т. нар."американски централи" и от породилия се на основата на тази политика узаконен грабеж. Повтарянето на тази грешка този път в "ядрена форма" би се превърнало в бедствие с много тежки икономически последици", се казва в позицията на АИКБ.

Асоциацията настоява преди всичко да се актуализира енергийната стратегия на страната, за да е ясно кога и дали изобщо се нуждаем от такива мощности, преди да се слагат нови "заробващи подписи“: "Защото, ако до тук сме изгубили 2 милиарда, то с един такъв проект може да изгубим още 20 милиарда, доплащайки за разлики по милиард годишно през следващите 20 години. Не е ли по-добре да спрем дотук със загубите?”

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники
 

Добавете коментар

Все комментарии пользователей, размещаемые на сайте, являются постмодерируемыми. Это означает, что администратор читает сообщения после их размещения на ресурсе, и имеет право удалить их без каких-либо дополнительных объяснений. Запрещается писать комментарии только БОЛЬШИМИ или latinskimi буквами.