Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

Работодатели искат включване на България в "Бял поток"

Работодатели искат включване на България в "Бял поток"снимка: dnevnik.bg

Асоциацията на работодателите в България е изпратила писмо до премиера Бойко Борисов с настояване да се предприемат дипломатически стъпки България да стане разпределител в енергийния проект "Бял поток". Това съобщава Българската стопанска камара, която е ротационен председател на асоциацията, в която още влизат Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

В писмото, адресирано още до вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова, се посочва, че според източници на организацията в правителствените среди в Туркменистан там се подготвя ускорено придвижване на проекта "Бял поток", заобикалящ България, за доставката на 16 млрд. куб. метра газ от Туркменистан за Европа.

По тяхна информация за важността на проекта е заявил официално Марош Шевчович – вицепрезидент на Европейската комисия, а самият проект е включен в списъка на проектите в ЕС "от общ интерес", което го определя като приоритетен за финансиране от европейските фондове и европейските банки, дори вече са отпуснати средства за работа по проекта на газопровода Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Черно море – Румъния – Западна Европа.

"Бял поток" е с дължина от 1 138 километра и се предвижда да доставя 16 млрд. куб. метра газ през 2022 г., твърди асоциацията.

Подготвя се от грузинската нефтогазова корпорация GOGC, която е основният собственик на проекта и се управлява от Министерството на енергетиката на Грузия. GOGC е разработила пътната карта на газопровода. През 2019 г. планира да завърши всички изследователски работи, които се оценяват на 35 млн. долара, голяма част от които ще изплати ЕС.

"Недоумение буди у нас насочването на газопровода към Румъния и оттам за Западна Европа, заобикаляйки по-краткия път през България, игнорирайки определянето на енергийната свързаност на България със Западните Балкани. Тези решения за пътя на газопровода се приемат по време на нашето европредседателство и ни обричат да станем придатък към Западните Балкани", пишат в писмото си работодателите.

Изразява се надежда българските представители в ЕС да положат необходимите усилия този проект да определи България да стане разпределител със стратегическото си положение на този енергиен поток.

"Надяваме се, че Вашите контакти с лидерите в ЕС по време на Българското председателство на Съвета на ЕС ще помогнат да бъде издигната ролята на България в областта на енергийната свързаност на Западните Балкани и ще дадат възможност успешно да решаваме въпросите по диверсификацията на доставката на енергийни източници, а също и връщането на позициите ни като енергиен център, които изпуснахме, докато бе спрян проектът "Южен поток", пишат работодателите. / Дневник

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники