Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

Отбелязваме Успение Богородично

Отбелязваме Успение Богородичноснимка: btvnovinite.bg

На 15 август отбелязваме големия християнски празник Успение Богородично - един от 12-те най-важни в православния календар. Днешният празник е един от трите най-големи, посветени на пресвета Богородица, заедно с Рождество Богородично на 8 септември и Въведението, което е Денят на християнското семейство, на 21 ноември. Успение означава лека смърт, заспиване, и с нея Бог дарява само най-верните си слуги. Това е един от най-почитаните празници, а молитвите, отправени в днешния ден, носят особена сила и значение.

По традиция хора от цялата страна се стекоха още снощи към манастирите, за да целунат и да се преклонят пред иконите на Света Богородица. Най-много поклонници посрещат Троянският и Бачковският манастир.

Хиляди хора има в Троянския манастир още от снощи. Те чакат да се поклонят на чудотворната икона на Св. Богородица Троеручица. В 7 ч. там започна утрината полунощница, която включва лития около храма с плащеницата на Божията майка. В 8 ч. е утринното богослужение, а в 9 ч. е началото на Божествената св. литургия, която ще бъде оглавена от негово светейшество българският патриарх Неофит.

В 11 ч. иконата ще бъде изнесена от храма за литийно шествие, а междувременно в Троянския манастир се очаква премиерът Бойко Борисов, затова мерките за сигурност и организацията за движение са много строги.

Хиляди поклонници се събраха в Бачковския манастир, където по традиция, въведена от архимандрит Симон, богослуженията продължават през цялата нощ.

Хората спаха по поляните и вътре в самата църква. В 2:30 ч. беше отслужен и молебен за здравето на българския народ. Беше извършен и водосвет.

Осветени са над 600 литра вода, които ще бъдат раздадени на вярващите. Няма задръстване към Бачковсикя манастир, тунелити, които се ремонтираха, са отворени за движение.

Много хора са се наредили на опашка пред иконата на чудотворната икона на пресвета Богородица, за да й се поклонят. На литийното шествие се изнася копието на иконата. Оригиналът ще остане в църквата в следващите пет-шест години, защото е запечатан със специално дърво – ироко, което защитава иконата от въздух, за да може да подейства препаратът, с който са я обработили реставраторите, за да умрат насекомите в дървената част, обясни игуменът на манастира арх. Симон.

Според народните вярвания на днешния ден не се върши домакинска работа. / бТВ

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники