Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

Евростат: Българите имат сравнително най-ниски нива на потребителски цени в ЕС

Евростат: Българите имат сравнително най-ниски нива на потребителски цени в ЕС

Българите имат сравнително най-ниски потребителски цени на стоки и услуги сред държавите-членки на ЕС, показват последни данни на Евростат за класацията на най-високите и най-ниските ценови нива на близо 10 вида услуги и потребителски стоки в Евросъюза през 2018 г., предаде БТА.

Страната ни държи най-ниски потребителски нива в близо 7 от 10 анализирани стоки и услуги в ЕС, като база за сравнение във всички категории е средният показател от 100 процентни пункта в ЕС.

Така например показателят на разходите за поддръжка на дома у нас с включени отопление, осветление, вода и други плащания по поддръжката на жилището са 33 процента при среден показател за ЕС от 100 на сто.

Българите имат най-ниски разходи в ЕС за хотели, нощувки и пътувания - 46 на сто при среден показател за ЕС 100 на сто. Приблизително същият е показателят и за разходите за пътуване на българите с влак, автобус или самолет - 47 процента. Около 48 процента от разходите на българите са за обзавеждане на дома с мебели или друга битова техника при средна стойност за ЕС 100 пункта.

Най-ниски в целия ЕС са и разходите на българите за алкохол и цигари - 58 процента, като приблизително толкова заделят сънародниците ни и за спорт и туризъм.

Седмата категория, в която българите имат сравнително най-ниски разходи са плащанията за дрехи и обувки - 78 на сто.

По разходи за храна делим почти една и съща позиция с Румъния /65 процента/, а у нас - 72 процента при средни стойности за ЕС 100 пункта.

Българинът заделя като разходи за кола 85 процента /в Словакия разходите са най-ниски - 79 на сто/. По разходи за интернет, компютри и телекомуникации показателят за страната ни е 67 процента при най-нисък дял в Полша - 44 процента.

Според актуални данни на НСИ най-големият разход за домакинствата у нас през 2018 г. е бил за храна - около 30 процента. За алкохол и цигари българинът е харчил 4 на сто от общите си разходи; за поддръжка на жилището - 13 на сто; за обзавеждане на дома - 4 на сто; за облекло и обувки - 3,4 на сто; за транспорт - 7,3 на сто; за свободно време, отдих и туризъм - 5 на сто и др.

Въпреки ниските нива на потребителските цени у нас, страната ни обаче остава в дъното на ЕС по един от най-важните параметри за икономическа активност - БВП на глава от населението - у нас през 2018 г. той е бил 7 829 евро на човек, докато в Люксембург параметрите са 8 пъти по-високи от близо 66 000 евро на жител, в Австрия - 33 000 евро, в Германия - 30 000 евро и др. / 24 часа

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники
Последно променена вВторник, 25 Юни 2019 09:49
 

Добавете коментар

Все комментарии пользователей, размещаемые на сайте, являются постмодерируемыми. Это означает, что администратор читает сообщения после их размещения на ресурсе, и имеет право удалить их без каких-либо дополнительных объяснений. Запрещается писать комментарии только БОЛЬШИМИ или latinskimi буквами.