България е на 40-о място в света по иновативност на икономиката

- Президентът Румен Радев: В областта на иновациите вече няма малки и големи държавиФестивалът за нови технологии Webit е знак, че София е дигиталната столица на ЕвропаЕвростат: България е в дъното на ЕС по брой иновативни предприятияБългария запазва място в Топ 50 на най-иновативните държавиСекторът на информационните технологии и услугите произвежда продукция за над 1.9 млрд. евро
Швейцария запазва и тази година лидерската си позиция в класацията на най-иновативните икономики в света, следвана от Швеция, САЩ, Холандия и Великобритания, информира агенция "Асошиейтед прес".
България е на 40-а позиция в класацията на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) сред 129 държави, се посочва в доклада на организацията. Преди страната се нареждат Словакия, Литва и Полша, а след нея - Гърция, Виетнам, Тайланд и Хърватия.
Иновациите процъфтяват по света въпреки икономическото забавяне, продължаващите търговски битки и силната икономическа несигурност, отбелязват авторите на доклада.
Швейцария държи лидерската позиция от 2011 година. САЩ излязоха от първата петица миналата година, когато се класираха шести.
Израел влиза в челната десятка за първи път, заемайки 10-а позиция. Той е първата страна от региона на Северна Африка и Западна Азия, която се присъединява към водещата група, отбелязва АП.
Тази година Китай се е изкачил от 17-о до 14-о място. Продължаващото му изкачване утвърждава страната сред групата на водещите иновативни нации, се посочва в доклада.
Класацията се изготвя на основата на 80 показателя, вариращи от традиционни мерки като инвестиции в изследователска и развойна дейност и международни патенти и заявления за търговски марки до по-нови показатели като създаване на приложения за мобилни телефони и високотехнологичен износ.
При съпоставяне на нивата на иновации с икономическото развитие Индия, Виетнам, Кения и Молдова изпъкват, отбелязват авторите.
Индия, която е 52-ра в общата класация, продължава да бъде най-иновативната икономика в Централна и Южна Азия. Други регионални лидери в иновациите са Република Южна Африка, Чили и Сингапур.
Световните разходи за изследователска и развойна дейност са нараствали по-бързо от световната икономика, отчитат експертите. В дъното на класацията са Никарагуа, Мадагаскар, Зимбабве, Бенин, Замбия, Гвинея, Того, Нигер, Бурунди и Йемен.
В перспектива докладът очертава две основни опасения, които биха могли да забавят иновациите. От една страна, държавните разходи за изследователска и развойна дейност особено в страните с високи доходи, които тласкат напред технологичното развитие, нарастват бавно или изобщо не отчитат растеж. На второ място, засиленият протекционизъм представлява риск за световните иновационни мрежи и разпространението на иновациите според доклада. /БТА
- Ако видите грешка изберете текста и натиснете Ctrl + Enter
- инновации