Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

Валери Симеонов за Крим: Ако такива действия останат без последствия, тежко и горко ни

Валери Симеонов за Крим: Ако такива действия останат без последствия, тежко и горко ниснимка: clubz.bg

Не трябва да се забравя тази агресия, която връща много страници назад в човешката история, каза вицепремиерът Валери Симеонов на дискусия "Четири години от окупацията на Крим", организирана от "Европейски съвет за външна политика". "Боя се сам от себе си", започна краткото си изказване Симеонов и уточни, че не говори като вицепремиер, а като председател на НФСБ и политик.

"Няма как да приемем такава намеса, една такава агресивна акция, при която се отнема територия от друга държава", каза Симеонов. "Такива действия са недопустими, но от друга страна, няма как с прискърбие да не отбележим, че и реакциите не са такива, каквито трябва да бъдат. С тези меки мерки, които бяха взети от Европейския съюз и като цяло световната общественост, резултатите естествено са никакви. Когато има акт на агресия, на нарушаване на международни норми и право, демократичните държави трябва да са единни, а не да се водят от собствените си икономически двустранни отношения с Русия в конкретния случай", смята Симеонов. "Ако такива действия останат без последствия, тежко ни и горко ни на всички. Един път ще бъде Украйна, друг път друга държава, трети път на друго място може да се повтори този опит и от тази крехка стабилност в Европа нищо няма да остане", добави вицепремиерът.

Рефат Чубаров, председател на меджлиса на кримските татари, разказа събитията от 26-27 февруари, когато се появяват "зелените човечета" и опитите на кримските татари да защитят легитимната власт власт на Кримския полуостров. На 14 март, петък, помня този ден, 50 000 граждани на Крим по призива на меджлиса излязоха с плакати по пътищата "Путин, не искаме война", а през това време войските на Русия завземали стратегически позиции.

"Русия превръща Крим във форпост. Всички ракетни комплекси и самолети са разположени в Крим", каза Чубаров. Според него Русия възобновява концепцията си от СССР за превръщане на полуострова в един непотопяем авионосец.

Политологът Огнян Минчев обърна внимание на последиците от окупацията на Крим за България, които са увеличаване на пропагандата и изостряне на хибридната война. "България е била винаги с две лица – либерално, модерно, гледащо на Запад, и друго, което гледа на изток", каза Минчев.

Политологът Даниел Смилов обърна внимание върху прецедентите, които се дават за пример като оправдание за анексирането, и най-честият от тях е Косово. "В случая с Косово имаме над 100 държави, признали този политически субект, 23 от 29 в ЕС, САЩ и основните демокрации." Разликата е очевидна смята Смилов, тъй като анексирането на Крим е подкрепено само от шепа държави. Когато има правонарушение, трябва да има някакви санкции, каза още той. / Дневник

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники