Първата победа срещу Швеция от 50 г. остави футболистите в играта за световното

Българският национален отбор по футбол постигна първата си победа срещу Швеция след 50-годишно чакане. Воденият от Петър Хубчев състав се наложи с 3:2 на "Васил Левски" в квалификация за световното догодина.

Освен престиж триумфът донесе и надежди за класиране на първенството в Русия.

Франция разгроми с 4:0 Холандия, а Люксембург изненадващо се наложи с 1:0 срещу Беларус. Три кръга преди края "петлите" са начело в група А с 16 точки, а шведите остават втори с 13. България заема третото място с 12, а холандците имат десет.

В неделя българите имат тежко гостуване на "лалетата". Швеция гостува на Беларус, а французите имат наглед лека задача срещу последния Люксембург у дома.

Българският отбор спечели и четвъртото си домакинство дотук в квалификациите, след като преди това се справи с 2:0 срещу Холандия, с 1:0 срещу Беларус и с 4:3 срещу Люксембург.

Триумфът срещу Швеция беше първият от 1967 г. насам. Той сложи край на черната серия от седем поредни загуби срещу този съперник при голова разлика 0:20.

Головете за победата вкараха Станислав Манолев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев. Шведите два пъти изравняваха чрез Микаел Лустиг и Маркус Берг. Важен момент в мача беше и дузпата, която Пламен Илиев спаси в 16-ата минута.

България поведе в 13-ата минута, когато Станислав Манолев засече с глава центриране от ляво на Георги Миланов.

Две по-късно при центриране от свободен удар съдията Талиавенто отсъди дузпа. Той видя нарушение на Георги Костадинов срещу Гранквист при единоборството. Вратарят Пламен Илиев спаси удара на Форсберг, както и добавката на Берг.

След това селекционерът Хубчев беше отстранен от резервната скамейка заради невъздържано поведение.

Швеция изравни в 29-ата минута след центриране от ъглов удар. Десният защитник Лустиг изпревари Манолев и с глава прати топката във вратата. Пет минути по-късно България си върна преднината. Костадинов се разписа след диагонално центриране от фаул на капитана Ивелин Попов.

Лустиг асистира за ново изравняване. Две минути преди почивката той проби по фланга и прати топката в наказателното поле, където Берг изпревари Костадинов и Божиков и отбеляза.

След почивката постепенно шведите поеха инициативата и стигнаха до опасности. Илиев се представи силно и направи важни спасявания.

В 79-ата минута българският отбор направи решителната крачка. Чочев отне топката, направи комбинация с Попов и с удар по земята направи 3:2. Гостите опитаха да отговорят, но без успех.

Във Франция "петлите" изиграха силен мач и спечелиха с 4:0 срещу Холандия. Антоан Гризман даде преднина на отбора си.

През второто полувреме Строотман усложни положението на отбора си, като за шест минути получи два жълти картона и беше изгонен, заради което ще пропусне мача с България. Французите се възползваха и с два гола на Тома Лемар и един на Килиан Мбапе стигнаха до 4:0. / Дневник