България е втора в ЕС по дял на населението в риск от бедност
- Всеки трети българин живее в бедност и това определя очакванията му за промянаБолгария остается самой бедной страной ЕСПропастта между малкото богати и многото бедни се задълбочаваБисер Петков: Работещите бедни в България са към 800 000Совет ЕС призвал Болгарию обратить внимание на коррупцию и бедность
Българите са на второ място в Европейския съюз (ЕС) по дял на населението в риск от бедност и социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
През 2016 г. почти 48% от българите са били в риск от бедност и социално изключване, сочи европейската статистика. За сравнение, средно за ЕС този дял достига 15,7%.
Оптимистична тенденция е, че делът на хората с материални затруднения и в риск от социално изключване у нас намалява. През 2014 г. е бил 52,4%, а през 2015 г. - 50,6%.
Тенденцията е валидна в целия ЕС, където през 2014 г. този дял е бил 19,3%, а през 2015 г. - 17,2%.
Лидер по дял на населението в риск от бедност и социално изключване е Румъния, където този дял достига 50%. След нас е Гърция с 36%, следвана от Унгария с 32% и Литва с 29%.
На другия полюс е Швеция, където само 3% от населението е в риск от бедност, материални затруднения и социално изключване.
Този дял достига 4% във Финландия, 5% в Люксембург и 6% в Дания.
Като цяло най-голям е рискът от бедност и социално изключване в групата на населението на ЕС с основно и по-ниско образование. Над една четвърт от населението на блока попада в рисковата група.
При хората със средно образование 14% са в риск от бедност и социално изключване, а при населението с висше образование – само 5%.
Тенденцията е валидна и за България, където почти 72% от хората с основно и по-ниско образование са в риск от бедност и социално изключване, почти 46% от хората със средно образование и 22% от хората с висше образование. / Инвестор
- Ако видите грешка изберете текста и натиснете Ctrl + Enter
- бедност