Теменужка Петкова: Парламентът ще реши бъдещето на АЕЦ „Белене“
США — за: Болгария решила строить российско-американский атомный реактор
Кабинетът реши: Новата мощност в АЕЦ “Козлодуй” ще се гради с оборудването от “Белене”До 10 години България може да има изградена нова ядрена мощност. В тази връзка днес правителството одобри доклад на министъра на енергетиката за предприетите действия и за резултатите от направеното проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на площадка № 2 в АЕЦ „Козлодуй“. В рамките на заседанието министърът на енергетиката Теменужка Петкова докладва на премиера Борисов и припомни, че на 14 октомври 2020 г. Министерският съвет взе решение, с което беше даден мандат на АЕЦ „Козлодуй“ да влезе в преговори с американски компании, които разработват последните достижения в областта на ядрената енергетика. „Целта бе да търсим възможност за реализация на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ на одобрената с решение на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в АЕЦ „Козлодуй“ и влязлата в сила оценка за въздействие на околната среда по отношение на този проект“, подчерта Петкова. „В хода на работата на групата са проведени разговори, разменена е кореспонденция, включително с колегите от „Уестингхаус“, тъй като три са одобрените технологии по ОВОС. Едната технология е американската за реактори „AP 1000“, другите две са руски технологии, които са реакторите за АЕЦ „Белене“, уточни министър Петкова. В доклада на експертите се отбелязва, че се подкрепя реализацията на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ с наличното оборудване от проекта за АЕЦ „Белене“. „Това са изключително важни инфраструктурни проекти, които гарантират и националната сигурност, и енергийната сигурност, и диверсификацията. Освен това използват и платеното от държавата и данъкоплатците оборудване за АЕЦ „Белене“. Мисля, че след 7-и, ще отидем и на 8-и реактор“, заяви министър-председателят в хода на заседанието. Премиерът определи доклада като добра стратегия, в която има записани важни и бързи стъпки за действие по проекта.
Националната електрическа компания (НЕК) ще даде 1,11 млн. лева без ДДС за преконсервиране на оборудването за АЕЦ "Белене". Това става ясно от публикувана обществена поръчка на компанията.
Двата блока за АЕЦ "Белене" са произведени от "Ижорските заводи", но с писмо от 25 декември 2020 година те делегират правата за извършване на техническо ръководство при преконсервацията на оборудването на "Атомстройекспорт", обясняват от НЕК. В процеса задължително обаче трябва да участват експерти от "Ижорските заводи".
Срокът за изпълнение на договора е 31 декември 2023 година, става ясно от публикуваната информация.
Съгласно договора експертите ще трябва да анализират как е организирана работата по консервацията на оборудването - помещенията, в които се съхранява, техническа екипировка и т.н. Ще бъдат проверени и вътрешни документи, регламентиращи изпълнението на дейността, както и условията като цяло за съхранение на оборудването за втората ядрена централа у нас.
До пролетта на 2017 година оборудването за АЕЦ "Белене" се съхраняваше в "Ижорските заводи". След като България загуби арбитражното дело, заведено от руския производител, трябваше да платим 620 млн. евро за двата реактора и да ги получим. В момента те се съхраняват на проектираната площадка на централата.
Засега бъдещето на това оборудване не е съвсем ясно. В началото на годината правителството обяви, че то може да бъде ползвано за нов блок в АЕЦ "Козлодуй". / Инвестор