Этот сайт использует файлы cookie. Продолжая пользоваться данным сайтом, Вы соглашаетесь на использование ваших файлов cookie.

Бизнесмени от Украйна и Казахстан регистрират усилено компании в България

Андрей Андреевснимка: standartnews.comАндрей Андреев

Фирми от Украйна и Казахстан започват да спасяват бизнеса си, като регистрират дружества в България. Това казва в интервю за в. „Стандарт“ Андрей Андреев, специалист по маркетингови и пазарни проучвания в „Сиела Норма“ АД.

„Екзотичната държава Казахстан регистрира всяка седмица по 5-6 фирми в България. Само за миналата седмица има 15. Цифрите са първият индикатор, че нещо става. С Украйна е същото – украинците взеха в някои седмици да изпреварват руските бизнесмени по регистрация на фирми у нас. Според мен обаче тава е просто авариен ход, кой знае какво ще се случи – я пак война, я национализация“, казва той.

Експертът коментира, че напоследък като цяло чуждестранни лица регистрират много нови компании у нас. „Навремето това се правеше, за да могат чужденците да упражнят имотното си право – да си купят жилище. В момента обаче влизат фирми с реален капитал“, казва той като се позовава на направени от компанията му анализи.

По думите му се вижда ясно национално разслоение на капитала на чужденците.

„Има няколко държави, които развиват икономиката ни – Германия, Австрия, Италия, и до известна степен Турция, макар че последната година малко позаглъхна. Бившите страни с много голяма тежест - като Великобритания, която водеше до преди няколко месеца по брой на чужденците - собственици в България, или гръцкият бизнес, за който се коментираше, че навлиза в България - ги няма“, казва Андреев.

„За гърците се оказа, че икономическият им принос се свива, лицата, които работят за гръцки собственици, намаляват, оборотите на гръцките фирми се свиват. И на практика гръцките фирми изпълняват ролята на пощенски кутии. Стоят като застраховка на гръцкия собственик - ако му потрябва нещо - да прехвърли договор или активи и да ги спаси от национализация или от европейските кредитори“, допълва експертът.

Той отбелязва, че обикновено в България се регистрират по 12-13 хил. фирми на чужденци годишно, а гърците регистрираха по около 2000. Сега само от началото на годината са регистрирани 3000 нови гръцки фирми. В същото време хората, които работят в тях, намаляват.

За процедурите по несъстоятелност той коментира, че те не са спрели  – всеки ден по 4-5 фалират, но намаляват годишно като бройка. От друга страна, в България в момента има 800 хил. действащи фирми при 7 милиона население, като преобладава средният и малък бизнес – фирми с 1-2 човека. / Инвестор.бг

Поделиться:
Читайте
новости:
Телеграмм Яндекс Дзен Вайбер Google Новости Яндекс Новости Фейсбук Твиттер Вконтакте Одноклассники
Последно променена вВторник, 26 Юли 2016 16:44